birddetective on Instagram

Emin Yogurtcuoglu

I’m a wildlife expert, writer, naturalist, photographer, birdwatch guide. Kuşları görmek için dünyayı dolaşan, yaban hayat uzmanı, rehber fotoğrafçı.

Report inappropriate content

Türkçe, English - Dünyada en çok hangi kedi türünü görmek isterdin diye sorsanız, cevabım aslan, kaplan, çita olmazdı. Orta Asya’nın çok yüksek dağlarında ve steplerinde yaşayan Manul da denilen Pallas Kedisi olurdu. Onun en çok sevdiğim özelliği, bulunduğu yerlerde günlerce cirit atsanız bile varlığından haberdar olamamanız. Ancak doğada görüntüsünü alabilmek için yuvasını bulan bilim insanları, önüne fotokapan yerleştirmiş. (harekete duyarlı sensörlü kameralar-bırakıp gidiyorsunuz, günler sonra gelip alıyorsunuz. Hareketli bir nesne önünden geçerse kayda alıyor.) Daha sonra kamerayı alıp baktıklarında bu efsane görüntü ortaya çıkmış. Pallas Kedisi dahi olsa, çok yükseklerde yaşayıp kimseye görünmese bile, sonuçta bir kedi… Merakına yenilip, dikkatle kendisini o sırada kayda alan fotokapanı inceliyor. Hadi Manul’u eşiniz dostunuz, bütün kedi sever dostlarınız tanısın çünkü maalesef birçok canlı gibi onun da nesli tehlikeye yakın statüsünde kabul ediliyor 😞. Bu arada, Manul bize en yakın İran’da yaşıyor 😉 İyi bayramlar. - If you ask me which cat species in the wild i like to see most, my answer is not a tiger, lion, cheetar or etc, but indeed this Pallas’s cat also called Manul, which is a small wild cat with a broad but fragmented distribution in the grasslands and montane steppes of Central Asia. They are so elusive and shy, even after a few weeks wandering around in their right habitat, you can have nothing but maybe some footprints. This video footage however was made with a camera trap. Scientists put this one in front of its nest and after some days collected. Cat is a cat and curiosty kills the cat, this Pallas’s cat, can’t stop itself to come out of its hole to check that camera trap, resulted in a quiet funny and lovely video. If you never heard of this, share it with your cat lover friends, family because it is negatively affected by habitat degradation, prey base decline, and hunting, and has therefore been classified as Near Threatened by IUCN since 2002

224

Türkçe, English—————————-İyi bayramlar. Hızı 100 kat yavaşlatılmış Anna Sinekkuşu’nun yağmur damlalarını silkeleme ve kurulanma anı. (Çıplak gözle bu küçücük kuşun bu hareketini görmek imkansız gibi birşey) Video @anandavarma tarafından laboratuvar ortamında çekilmiştir. Bu ve daha fazlası için @detectivebird sayfasını takip edebilirsiniz.—————————- An Anna’s hummingbird dries itself off by shaking vigorously back and forth. The movement is too fast to see, owner of this marvelous video @anandavarma had to slow it down 100x times. The video was taken in lab. To see such videos, you can follow @detectivebird page.

99

Türkçe, English - Bugün Paris Unesco karargahında yaptığım konuşmadan bir alıntı yapmak istiyorum. Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. “…Ancak insanlarda olup da kuşlarda bulunmayan önemli bir beceri var: İçinde yaşadıkları çevre üzerinde hakimiyet kurmak. Kuşlar sulakalanları koruma altına alamıyor, dalyanları yönetemiyor, yuvalarına klima yerleştiremiyor. Sadece evrimin kendilerine bahşettiği içgüdüleri ve fiziksel becerileri var. Bunlar çok uzun bir süre boyunca, insanların varlık göstermesinden 150 milyon yıl daha uzun bir süre, onlara büyük fayda sağladı. Ancak şimdi insanlar, gezegenin yüzeyini, iklimini, okyanuslarını, kuşların adapte olamayacağı kadar büyük bir hızda değiştiriyor. Kargalar ve martılar çöplerimizde, serçeler kumrular yemliklerde varlıklarını belki sürdürebilir; ama çoğu kuş türünün geleceği, onları koruma konusundaki kararlılığımıza bağlı. Peki bizim açımızdan, bu çabayı göstermeye yetecek kadar değerliler mi?” Sizce? (Fotoğrafta bir Makasgaga yavrusu, annesinin gagasına sarılmış haldeyken Thomas C.tarafından görüntülenmiş.) - I want to make a quote from my speech at #unesco headquarters in #paris. Tell me if you share my thoughts. “…There is, however, one critical ability that human beings have and birds do not: mastery of their environment. Birds can’t protect wetlands, can’t manage a fishery, can’t air- condition their nests. They have only the instincts and the physical abilities that evolution has given to them. These have served them well for a very long time, 150 million years longer than human beings have been around. But now human beings are changing the planet—its surface, its climate and its oceans—too quickly for birds to adapt to by evolving. Crows and gulls may thrive at our garbage dumps, sparrows and doves at our feedlots, But the future of most bird species depends on our commitment to preserving them. Are they valuable enough for us to make an effort? “ Photo copyright: This is my favorite Black Skimmer shot made by Thomas C.

82

English, Türkçe - What would you do at most to impress your lady? Or expand this, what did you do to impress your lady? A bird, from depths of West Papua, called Vogelkop Birds-of-Paradise, filmed for the first time by @timlaman, makes one of the most charming method of all males in the world to impress a lady. Dancing, flashing, disguising… Moreover what could be more impressing for me to do a study on Birds of Paradise and while your studies finding a new species of BOP!? I appreciate @timlaman a lot and hopefully maybe become a member of his team, who knows? Could you pls write in the comments @timlaman #timlaman @birddetective wants to join you in your Birds of Paradise studies. You can enrich it with your own comments. Thank you 🙂 Birds of Paradise #comingsoon! - Kızları etkilemek için en çok ne yapardınız? Ya da soruyu genişletelim, hanımınız, sevgiliniz için NE YAPTINIZ da etkilendi? 🙂 Bir kuş, Yeni Gine adasının derinliklerinde, @timlaman tarafından ilk kez görüntülendi ve dişileri etkilemek için bence erkekler dünyasının tamamından daha etkileyici bir methodu var. Dans ediyor, parlayan flaşlar patlatıyor ve şekil değiştiriyor. Bunun ötesinde benim için böyle bir çalışmayı yaparken yeni bir cennet kuşu görmek ne kadar etkileyici olurdu tahmin edebiliyor musunuz? @timlaman’ın bulduğu bu cennet kuşu, dünya için yeni bir cennet kuşu türü sayıldı ve adı Vogelkop’un cennetkuşu oldu. Sizden ricam var. @timlaman bu çalışmalarına devam ediyor biliyorsunuz. Belki bu platform bizim tanışmamıza vesile olur. Kendisi ormanların derinliklerinde takıldığından ulaşması zor. Belki hep birlikte sesimizi duyururuz. Ona şu şekilde ya da kendi istediğiniz biçimde seslenebilir miyiz? @timlaman #timlaman, @birddetective wants to join you in your Birds of Paradise studies. Üstüne #natgeo’ya da bir çift lafımız olur belki kim bilir:) Teşekkürler.

128

English, Türkçe - Today i’d like to introduce you another inspiring account. A young fellow, Ossi Saarinen from Finland @soosseli got this amazing shot of Long-tailed Tit, which actually looks like a pure snowball with some little black Stones in it, showed me to spend some more time with regular birds around. This was absolutely an amazing shot and i loved it! Have a look at his amazing gallery too, he has got many good shots of different animals. Today i’ll send you two more posts, which i’m really impressed. Can you believe this bird lives just outside of your house? 🙂 They look like lolipop candies in distance. - Bugün size ilham almanın ve ilham alınanın yaşı olmayacağını öğrendiğim genç Finli arkadaşımı tanıtmak istiyorum. Ossi Saarinen @soosseli bu muhteşem Uzun kuyruklu Baştankara’yı öyle bir fotoğraflamışki, ilk gördüğüm zaman bu kartopuna uzun süre bakakalmış hatta içimden uzun bir hava çekmiştim. “Offff”gibisinden 🙂 Halbuki bu kuş Türkiye’de de oldukça yaygın olan bir tür, ancak benim hiç böyle fotoğrafım yok. (Bizdeki biraz farklı görünüyor gerçi, kocaman kaşları ve sakalı var! Resmen bizden biri gibi:)) Ossi’nin bana hatırlattığı, yaygın olan canlılarla daha çok zaman geçirmem gerektiği. Profiline bir göz attığınızda bunu daha iyi görüyorsunuz. Efsane fotoğrafları var! Bugün iki post daha atacağım. Bekleyin 🙂 Bu kuşun evinizin hemen dışındaki ağaçlarda takıldığına inanabiliyor musunuz? Özellikle kış aylarında her yerdeler ve oldukça minikler. Uzaktan lolipop gibi görünüyorlar. (uzun kuyrukları çubuk gibi)

136

English, Turkce: My HOGWARTS acceptance letter finally arrived! Video by @nika_zubra 😄 An Eurasian Eagle Owl found as a baby and raised by Nika and Nika didn’t expect that, this is one of the biggest owl species in the world. She looks after, a few disabled animals including owls and having strong bonds with them. This video however is quiet creative! Congratulations 😄 ——— @nika_zubra nın Hogwart’s büyü okuluna kabul edilme mektubu gelmiş nihayet. (Harry potter izlemeyenler ortaya çıkacak şimdi 😄) Bu yaratıcı komik videonun hikayesi ise şöyle: Nika, doğaya dönemeyen bazı hayvanlara bakıyor. Bu Puhu’yu da bebekken bulmuş ancak onun dünyanın en büyük Baykuşu olduğundan haberi yokmuş. 😄 Puhular, 80 cm’e yaklaşan boyları ile oldukça iri baykuşlardır. Tabi, bebekliğinden itibaren birlikte olduklarından Puhu ile Nika’nın bağları çok kuvvetli. Bu komik videoyu izlemenizi istedim :)

212

English, Turkce- (c) @chavan_aditya_ Dream birds! This is how contagious birding is! A Himalayan Monal by @chavan_aditya_ Check out his amazing gallery! Birds have no borders and birders too! This friend from India has top quality photos and I know that these birds live in tough conditions, not easy to photograph. Congratulations my friend and hopefully this year I’ll see this bird like you :) - Hayal kuşlar! Kuşçuluğun gerçekten ırkı, sınırı, dini yok. Hintli bir kuş delisi, @chavan_aditya_ bunun en güzel örneği. Defalarca gitmeme rağmen göremediğim Himalaya Monali’nin efsane fotoğraflarını çekmiş. Sadece o da değil, bulunduğu bölgenin zorlu şartlarında yaşayan birçok nadir ve zor türü inanılmaz fotoğraflamış. Hem etkilendim, hem kıskandım. Mesela bu kuşu böyle çekmeyi gerçekten senelerdir çok istiyorum. Umarım bu sene bu özlem biter. Adamın galerisine mutlaka bakın. Belki bu kışa doğru belki onun yanına uğrarım bir. Kimmiş bu Hintli kuş dedektifi bakalım. :)

159

Yorumsuz - No words :) Sadece hangi ülke olduğunu tahmin edin ve bunu yaşamak isteyip istemeyeceğinizi söyleyin :) - Only tell me which country it can be and if you want to live this moment 💖🙈

200

Türkçe, English (BEBEK KUŞLAR-3) Bulduğum kuşu yuvasına geri koyabilir miyim? - Eğer bulduğunuz yavru kuş tüysüz ya da gerçekten uçamayacak kadar küçükse ve yuvadan kazayla düşmüş olduğu kesinse, evet koymak mümkün. Sadece koyacağınız yuvanın onun yuvası olduğuna emin olun. (Mesela bir pembe kaşıkçı yavrusu bulursanız, babası yukarıdaki gibi görünmeli!:) Ve bulduğunuz yavrunun sağlıklı ve güçlü olduğundan emin olun. Bazen yavrusu hasta olan ya da yaşamayacağını düşünen anne babalar, özellikle hasta yavruyu yuvadan dışarı atabiliyorlar, böylece bütün enerjilerini ve zamanlarını sağlıklı yavrularına ayırabiliyorlar. - Eğer sağlıklı olmasına rağmen yuvasını bulamıyorsanız,, bu sefer bu kuş size emanet demektir. Bulduğunuz kuş böceklerle ya da hiç düşünemeyeceğiniz şeylerle besleniyor olabilir. En çok karşılaştığım durum, her kuşa ekmek verilmesi. EKMEK sadece yavru KUŞLARA değil HİÇBİR KUŞA VERİLMEMELİ! Bu tarz durumlarda hemen bulunduğunuz bölgede bir yaban hayatı rehabilitasyon merkezine danışıp kuşu (ya da yaban hayvanını) onlara teslim etmeli. Benim tanıdığım iki koca yürekli insan ,yaban hayatı veterinerleri @vetvoc ve @ahmetkutukcu size elinden geldiğince bu tarz durumlarda yardımcı olacaktır. Unutmayın onlar bu işten para kazanmıyor, o yüzden dar boğaz etmeyip saygıyla konuşun. Serimizin sonuna geldik. Umarım hepinize faydalı olmuştur. - (BABY BIRDS-3) Can I put a baby bird back in its nest? - If the young bird is unfeathered or covered in fluffy down (a nestling) and has obviously fallen out of a nest by accident, it may be possible to put it back. Only do this if you are sure which nest the chick came from and if it appears strong and healthy. (If you find a rosease spoonbill chick, parents must look like this above:) Sometimes parent birds sense there is something wrong with one of their chicks, or that it is dying. In cases like this they will eject it out of the nest so they can concentrate on looking after the healthy ones. - If a healthy chick can’t returned to its nest, it will be dependent on humans for survival and should be passed on to an expert rehabilitator as soon as possible. - Who to contact for help? (in first comment)

27

Türkçe, English (Kaydırmalı fotolar, Swipe left to see all photos) - (BEBEK KUŞLAR-2) Peki ya kuş tehlike altındaysa? Doğadan bir yavru kuşu kopardığınızda onun uzun yaşama şansı oldukça düşüyor ve bu yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri. İlk gönderide dediğim gibi yavru kuşlar, bulundukları yerde anne babalarının gözetimi altında bırakılmalı. - Eğer kuşu yolun ortasında, insan kalabalığının orta yerinde gibi yerlerde bulursanız, alıp yakın mesafede güvenli bir yere koymakta sakınca yok. Ancak yavru kuşun anne babasını duyabileceği bir mesafede bıraktığınızdan emin olun. Genel bilinenin aksine, yavru kuşu elleyip insan kokusu üzerine sinince anne baba onu terk eder doğru değil. Çoğu kuşun koku alma duyusu az gelişmiştir ve bu sebepten ötürü yavrularını terk etmezler. - Kedi, köpek gibi evcil hayvanlar ya da sokak hayvanları hariç, doğal düşmanlarının yavrulara saldırdığını görürseniz müdahale etmeyin. Karga, yılan vs yavruları yakalıyor olabilir. Bu çok normal. - Eğer kediniz ve bahçenizde yuvası olan kuşlar varsa,yavrular uçana kadar kapıların kilitli olduğundan ve dışarı çıkmayacağından emin olun. Unutmayın! Bu çok tartışılabilir bir konu olsa da tek bir doğru var. EVCİL HAYVANLAR ile YABAN HAYATI karşı karşıya geldiğinde haklı olan tek taraf YABAN HAYATIDIR. Evcil hayvanların suçu yok, burada insanların dikkatli olması, olası zararlara engel olunmasını sağlar. - Fotoğrafta bir Zıpzıp pengueni ailesi var. Ebeveynlerinin gölgesinde oldukça güvende olan bir yavru. Ancak korunmasız kalmış bir yavrunun Kahverengi Korsanmartı’ya yemek olmuş. - (BABY BIRDS-2) What if the bird is in danger ? Removal of a fledgling from the wild reduces its chances of long-term survival to a small fraction, and is normally the worst thing that could be done. Fledglings should be left where they are, in the care of their parents. - If the bird is on a busy path or road, or other potentially dangerous, it makes sense to pick it up and move it a short distance to a safer place. Make sure you leave it within hearing distance of where it was found. Birds have a poor sense of smell so handling a young bird does not cause its parents to abandon it. REST is in the first comment.

14

English, Türkçe - (BABY BIRDS-1) It's common in summer to find young birds sitting or hopping on the ground without any sign of their parents. Seeing baby birds on their own is perfectly normal, so there's no need to be worried. These fledglings spend a day or two, sometimes longer, on the ground while their flight feathers complete their growth. However tempting, interfering with a young bird like this’ll do more harm than good. Fledglings are extremely unlikely to be abandoned by their parents. Just because you can’t see the adult birds doesn’t mean that they’re not there. The parents are probably just away collecting food or being frightened away from their youngster by your presence. They should be left where they are, in the care of their own parents. Removal of a fledgling from the wild has to be a very last resort – if only injured or has definitely been abandoned. Exceptions: Swifts and swallows should never be found on the ground. Owl chicks are mobile at a very early age and can be seen climbing in and around their nest before they are even half-grown. Leave it where it is. Interfering with it may result in you being attacked by a parent. TOMORROW’s subject is: What if the bird is in danger? (pls tag your friends) - (BEBEK KUŞLAR-1) Yazın etrafta hoplayan ya da yerde tek başına çaresizce oturan bebek kuşları görmek oldukça yaygın bir durum. Bu oldukça normal bir durum ve endişe etmenize gerek yok. Yavrular çoğu zaman yuvalarını, uçmaya tam başlamadan bir iki gün önce terk ederler. Ancak siz, merhametle dayanamayıp ona müdahale ederseniz, yarardan çok zarar getirir. Yavru kuşlar, çok çok zor anne babaları tarafından terk edilirler. Sizin etrafta anneyi görmemeniz, bebeğin terk edildiği anlamına gelmez. Muhtemelen civarda yemek arıyordur ya da belki korku içinde sizin yavrusuna yaklaşmanızı izliyordur. Yavru kuşları, oldukları yerde rahatsız etmeden bırakmak en doğrusudur. Yavruyu, doğasından alıkoymak, başvurulacak en son yöntemdir. %100 emin olduğunuz yaralanma durumları ya da anne babanın günlerce yokluğu durumunda almayı düşünebilirsiniz. İstisna kuşlar: (ilk yorumda) YARININ KONUSU: Peki ya kuş tehlikedeyse? (arkadaşlarınızı etiketleyin.)

143

(Check first comment for English version please) Uzun zamandır arayıp göremediğim Kalın gagalı Toygar'ı nihayet Fas'ta gördük. İki hafta boyunca günlerce aramamıza rağmen bir tane bile görememiştik. Grubumuzdaki Beni ve Peter, Dracktil patikasında bunların %100 garanti olduğunu söyledi. Hatta bunun dışında birçok çöl kuşunun da bu patikada çok yaygın olduğundan bahsetti. Daha önce oraya gitmişler. -Bunu söyledikleri andan itibaren kafamda mini çöl kanyonları ve ufak çöl bitkilerinin olduğu toprak bir yol hayal ediyordum. O günün gelmesini iple çektim gerçekten. İçimden “bu draktil patikası inanılmaz bir yol herhalde” diyordum sürekli. O gün geldi. Oyalanmak istemiyordum başka hiçbir yerde. Düşünün iki hafta boyunca aramamıza rağmen bir tane bile Kalın gagalı toygar görememişiz. -Sonra gittik, gördük. Lucas ağladı. Bildiğin ağladı. Ortamı görünce fotoğraf bile çekemedi. Dracktil patikası koca bir şehrin çöplüğüymüş. Aradığımız bir sürü kuşta çöplüğün tam orta yerindeydi. Çöplük göz alabildiğine bütün çöle uzanmış, kilometrelerce yayılmıştı. Ötekilere kızdık bir yandan, niye bize çöplük olduğunu söylemediniz diye. Bu kuşu ancak burada garantili görebiliyorsunuz dediler. Çöplük kuşu olmuşlar. Fırsatçılar denir bu kuşlara, kargalar gibilermiş… Ne diyeyim onlarda haklı… -Benim içimde bir burukluk. Yılların beklediğim kertiği, hayalini kurduğum kuşu gördüğüme mi sevineyim, yoksa çöpler içindeki zavallılığına mı... Lucas kamerayı kaldırıp bir fotoğraf bile çekemedi. Ben genede şansımı denemek için çöpün ve dumanın içinde sürünmeye başladım. Fonda çöp gelmeyen bir yer denk getirmeye çalıştım durdum. Pek şansınız olmuyor açıkcası, derken bir gökkuşağı çıktı ve toygarlardan biri ağzında bir taşla pat diye onun önüne konuverdi. Hayatımda hiç gökkuşağı fonlu bir kuş fotoğrafı çekmemiştim. Çok üzüldüğüm bir anda böyle bir fotoğraf karesini denk gelmesi, bir gramda olsa teselli oldu.

50