wmateusz123 on Instagram

Mateo

Report inappropriate content

Ciekawe zjawisko. Jakby niebiosa płonęły. Zdjęcie bez retuszu. Nacierajace chmury od północnego wschodu oświetlane przez słońce zachodzące po przeciwnej stronie nieba.

0

Łódź podwodna P-821 Heroj niegdyś duma Jugosłowiańskiej floty. Dziś eksponat w muzeum morskim w Tivat w Czarnogórze. Zwodowana 21 sierpnia 1967 roku. Była jedną z trzech łodzi podwodnych skonstruowanych we własnej stoczni w Splicie. Dwie pozostałe to P-822 Junak i P-833 Uskok. Nieliczne państwa w tamtym czasie były zdolne samodzielnie zaprojektować i wyprodukować łodzie podwodne. Gdy Heroj rozpoczynał służbę był jedną z najlepiej zaprojetowanych łodzi tego typu na świecie. Heroj wraz ze swymi dwoma kompanami zakończyli służbę w 1991 roku gdy wybuchła wojna w Jugosławii. Junak i Uskok zostały zezłomowane podczas gdy Heroj został odnowiony i w 2013 wystawiony jako eksponat Muzeum Dziedzictwa Morskiego (Maritime Heritage Museum) w Tivat w Czarnogórze. Wraz z oddzieleniem sie Chorwacji od Jugoslawii i wybuchem wojny w domowej w 1991 wszystkie trzy łodzie zostały przemieszczanie przez armię Jugosłowianską z bazy Lora w Splicie (Chorwacja) do Czarnogóry (Czarnogór tworzyła wspólne państwo, federację, wraz z Serbią aż do 2006 roku i w wojnie domowej walczyły po tej samej stronie). Dane techniczne: długość 50.4 m., średnica kadłuba 6.68 m., wyporność 614 ton dla wynurzenia i 705 ton dla zanurzenia. Napęd: dwa silniki spalinowe diesla Mercedes Benz i silnik elektryczny Končar. Prędkość 15.3 węzły podczas zanurzenia i 9.8 podczas wynurzenia. Zasięg 4100 mil morskich (7600km). Zanurzenie 210 metrów. 28 członków załogi. Uzbrojenie to 4 wyrzutnie torped (widoczne na zdjęciu) zdole wystrzelić 6 torped naprowadzających lub 12 min morskich. #tivat #tivatmontenegro #tivatsubmarine #montenegro #submarine

0

Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje piękne widoki☺ most na rzece Tara, Czarnogóra #tarabridge #montenegro

1

Gdzieś w górach między Bośnią a Czarnogórą #africatwin650

0

Sarajevo #africatwin650

0

Niesamowia scena #spiderandbee Nie wiem jak ten pająk złapał pszczołę, ale dosłownie siedział wczepiony do jej karku i razem wisieli tak na długiej nici. Powoli wciągał zdobycz na drzewo.

2

Rzepak pięknie rozkwitł. #wrodzinnychstronach

0

Zmiana scenerii. Choć bez zimy nie byłoby wiosny😉

1

Teraz to dostrzegłem. Wody nad sklepieniem i wody pod sklepieniem. Ta sama natura, a jednak oddzielone, od siebie. Początek, dzień drugi.

4

Jizerka, Czechy

2

Rzeka Izera. Granica PL-CZ

0

Zima znaleziona:) Jakuszyce

0

Zmartwychwstanie to fakt historyczny, któremu nie można zaprzeczyć badając materiał dowodowy. Film #sprawachrystusa polecam każdemu kto chciałby skonfrontować swój pogląd na Chrześcijaństwo, ktore nie jest kolejną religią, ale wiarą w jedynego Boga, opartą o fakty historyczne. Już za 2tyg. Ja czytałem książkę "Sprawa Zmartwychwstania", jest świetna i mam nadzieję że film też taki będzie.

0

Czy znajdziemy w sobie odwagę aby kiedykolwiek tego dokonać? Gdy na Łączce wciąż w zbiorowych mogiłach spoczywają Żołnierze Podziemia to na drugim końcu cmentarza pochowany z honorami "sługa boży" i "żołnierz" Wojciech...

0

Oni również zasługują na pamięć i cześć. Wyszydzani, fałszywie oskarżani, których ciała potraktowano jak śmiecie, a prawda o ich śmierci nie ma być ujawniona. Spoczywajcie w pokoju.

0

Cześć i chwała bohaterom, których zbezczeszczone szczątki miały nigdy nie być odnalezione, a imiona na wieki zapomniane.

1